Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Jak zvládat stres?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]V dnešním uspěchaném světě je velmi těžké nevnímat okolní tlak. Důvodů, proč se stresujeme je nepočítaně a každý máme své. Covid ani aktuální události ve světě nám na klidu příliš nepřidávají a mnozí z nás pociťují vnitřní neklid. Stres se jednoduše stal součástí našeho každodenního života, ale nelze ho ignorovat. V dnešním článku si řekneme, co je stres, jak se projevuje a především, jak ho účinně potlačit.

Co je to stres?

Stres je přirozenou reakcí našeho těla na mimořádnou situaci. Většinou se jedná o situaci, která ubližuje našemu tělu, zatěžuje ho nebo narušuje homeostázu*. Je to stav, který nás vytrhává z rovnováhy a způsobuje destruktivní, ale zároveň obranné děje v těle. Krátkodobý stres nám může pomoci zvládat náročné situace, ale dlouhodobý stres způsobený častou úzkostí, obavami, nespavostí nebo přepracováním může mít za následek vážná onemocnění. Bez ohledu na typ stresu se tělo snaží co nejrychleji vrátit do normálního stavu, což však není možné, pokud má nedostatek živin, vitamínů nebo minerálů.

*rovnovážné vnitřní prostředí

Reakce organismu:

Podle studií lékařského experta Dr. Hanse Selyeho naše tělo reaguje na všechny typy stresu stejným způsobem. Centrální nervový systém (hypotalamus) spolu s endokrinním systémem (nadledvinami) způsobí, že tělo začne uvolňovat stresové hormony: adrenalín a kortizol. V důsledku toho vznikne zvýšený srdeční tep a tím dojde i k důkladnému prokrvení svalů a důležitých orgánů pro případ nouze. Pokud je tělo v takovém stavu dlouhou dobu, protože stresor * nezmizí, mluvíme o chronickém stresu, který nám škodí.

*faktor vyvolávající stres

Příznaky a projevy stresu

 • Bolest hlavy
 • Zvýšená srdeční tep a krevní tlak
 • Nespavost
 • Vnitřní neklid
 • Deprese a úzkost
 • Napnuté svalstvo
 • Nechuť k jídlu a nebo naopak přejídání
 • Pomalé trávení
 • Zrychlené dýchání

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_single_image image=”14927″ img_size=”large”][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Jak tedy zvládat stres?

Nejdůležitější je především životní styl, to znamená:

 • Správné stravovací návyky s pestrou stravou plnou vitamínů, minerálů, antioxidantů a důležitých živin. Tyto látky jsou bohatě zastoupeny v ovoci, zelenině, luštěninách, oříšcích, rybách, vejcích, případně můžete sáhnout po výživových doplňcích.
 • Pravidelný 7-8 hodinový spánek ve stejnou denní dobu. Tělo si rychle zvykne na nový režim a odmění se Vám spoustou nové energie do života.
 • Dostatek pohybu alespoň 3/4 krát týdně vám pomůže uvolnit se, vypnout hlavu a přijít na jiné myšlenky. Dostačující je i procházka a nebo pobyt v přírodě. Důležité je trávit čas na čerstvém vzduchu. 
 • Minimalizujte alkohol, kofein a nikotin. Tyto vnější stimulanty by neměly být tím, po čem sáhnete ve stresové situaci. Možná byste si mohli myslet, že Vám to pomůže uvol nit se, je však třeba zdůraznit, že se jedná o návykové látky. Jakmile si tělo zvykne na jejich užívání, bude pak ještě ve větším stresu z jejich nedostatku.
 • Relaxujte, dopřejte si čas na odpočinek, na sebe. Zpomalte, zaměřte se na přítomnost, zkuste si osvojit meditaci nebo sebereflexi.
 • Snažte se trávit čas s blízkými. V obtížných stresových situacích je obzvláště užitečné mít po svém boku osobu, která vám pomůže nebo vás alespoň vyslechne. Nezapomínejme, že tu nejsme sami a že se vždy můžeme na někoho obrátit a požádat o pomoc.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_single_image image=”15235″ img_size=”large”][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Například: Proč jsme po dovolené tak odpočatí?

Mnozí z nás si to ani neuvědomujeme, ale právě na dovolené máme tu správnou životosprávu. Proč? Trávíme čas s přáteli nebo rodinou, dopřejeme si dlouhý spánek, máme dostatek pohybu ať už ve formě plavání, procházek nebo pěších túr, pravidelně se stravujeme s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, pijeme dostatek tekutin a udržujeme se v duševní pohodě. Pokusme se vytvořit takový “prázdninový životní styl” i doma. Budeme spokojenější, klidnější a hlavně zdravější.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_single_image image=”15244″ img_size=”large”][vc_column_text]Chcete získávat více zajímavých informací? Navštivte stránku adelledavis.com a přihlaste se k odběru newsletteru.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Our products