Jestli už nás sledujete dlouho, tak víte že v našem blogu jsme o vypadávání vlasů napsali hodně. V posledním článku o zdraví vlasů jsme se věnovali vypadávání vlasů po porodu. V tomto článku se bude věnovat aktuálnímu problému s kterým v těchto měsících pravidelně bojuje velké množství žen, ale i mužů – a to podzimnímu vypadávání vlasů.
Co ho způsobuje a jak nadměrné vypadávání vlasů poznáme?
Vypadávání vlasů je přirozená součást cyklu vlasového růstu. Vlasy padají v Telogení fázy, která je fází odpočinku, v které se vlasový kořínek snaží zbavit starých vlasů a dát tím prostor novým. Za normálních okolností nám vypadne denně 50 – 150 vlasů. Samozřejmě že vlasy nebudeme každý den počítat, ale zvýšené vypadávání vlasů poznáte. Vlasy nacházíte po celém bytě. Při mytí máte plnou vanu vlasů, v rukách vám zůstavají přímo celé chomáče. Netřeba podléhat panice, sezónní vypadávání vlasů je úplně normální a přirozené. Jde tedy tzv. Difuzní vypadávání vlasů, kdy vlasy padají po celé hlavě rovnoměrně a ne jen v některých částech a to by vytvářeno lysiny. S ubývajícími slunečními paprsky na podzim v našem těle začíná chybět vitamín D, který je velmi důležitý pro zdraví a růst našich vlasů. Jeho nedostatek také může být příčinou nadměrného vypadávání vlasů na podzim.
Jak vypadávání zmírnit?
Pro zmírnění vypadávání vlasů může pomoci správná a vyvážená strava v které nechybějí všechny složky vitamínů a minerálů. Zejména konzumace ořechů, ryb, ovoce a zeleniny je velmi důležitá pro zdraví nejen vlasů, ale nehtů nebo pleti. V létě je náš jídelníček bohatý na tyto potraviny, stejně tak tomu by ovšem mělo být i na podzim. Samozřejmě dobrou volbou je pravidelně doplňovat vitamíny i pomocí dopňků výživy jako je například vitamín D, kolagen nebo selen.
Moje rada na závěr
Mojí dobrou radou je zjistit si co nejvíce o správné péči pro váš typ vlasů. Například postup při umývání ŠAMPÓN – MASKA – KONDICIONÉR by měl být samozřejmostí, protože zjednodušeně řečeno – šampón vlas otvírá a čistí pokožku hlavy, maska vlas vyživuje a kondicionér ho zavírá, aby vlas nepřijímal nánosy nečistot z okolí. Také by po umytí nikdy neměla chybět tepelná ochrana před fénováním nebo žehlením. Vlasy je nejlepší co nejméně trápit v běžných gumičkách či skřipcích.Dobré je používat speciální šetrné gumičky. Vlasy by jsme měli hlavně před spaním s nimi jemně zapnout. Nikdy by jsme neměli spát s rozpuštěnými vlasy, protože vlasy se v noci třou o polštář a jsou tím vystavené velkému riziku lámání se. Mně se tyto rady velmi osvědčily a to zejména u dlouhých a požkozených vlasů, například odbarvováním. Věřím, že tento článek vám aspoň trochu pomůže při cestě za pýchou každé ženy, za naší korunou krásy!